
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 400 Ω |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Interface | 2-Wire, SMBus |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Turn-On Delay Time | 1.5 µs |
| Turn-Off Delay Time | 1.2 µs |
| Operating Supply Current | 10 µA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Dual |
| Throw Configuration | DPST |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Dual Supply Voltage | -5 V |
| On-State Resistance | 35 Ω |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| On Resistance (RON) | 70 Ω |
| Mount | Surface Mount |
| Case/Package | SSOP |
Stock: 4368
Distributors
pcbx
Unit Price$7.58769
Ext.Price$7.58769
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.58769 | $7.58769 |
| 10 | $5.95401 | $59.54010 |
| 25 | $5.54491 | $138.62275 |
| 50 | $5.37282 | $268.64100 |
| 100 | $5.20606 | $520.60600 |
| 300 | $4.97131 | $1491.39300 |
| 500 | $4.74715 | $2373.57500 |
| 1000 | $4.53302 | $4533.02000 |
